Prof. Dr. Nilüfer Narlı

Prof. Dr. Nilüfer Narlı

Prof. Dr. Nilüfer Narlı

Prof. Dr. Nilüfer Narlı lisans eğitimini 1979 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eğitim Bölümü’nde ana dalı felsefe, yan dalı ise sosyoloji olmak üzere birincilikle bitirdi. Yüksek lisans eğitimini ise 1982 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde İnsan Bilimleri Bölümü’nde tamamladı, bu bölümde asistanlık yaptı. 1983 yılında devlet bursu alarak Malezya’ya giden Narlı, 1987 yılında University Sains Malaysia’dan doktorasını siyaset sosyolojisi üzerine yürüttüğü çalışmasıyla aldı.
Daha sonra Eisenhower bursuyla ABD’de çalışmalarına devam etti. Yüksek lisansı sırasında Bilim Felsefesi, Mantık ve Bilim Tarihi üzerinde çalışan Narlı, Karşılaştırmalı Sosyal Bilimler Bölümünde tamamladı. 1995 yılında Doçent, 2001 yılında Profesör ünvanını aldı.
Çok sayıda bilimsel yayına imza atmış olan Prof. Narlı’nın Ulusal ve Uluslararası kaynak kitaplarda pek çok makalesi yayınlanmıştır.
1992 yılında Ford Vakfının açtığı Ortadoğu Araştırmalar Yarışmasını (Middle East Research Competition)kazanmıştır. 2013 yılı Türkiye Araştırmacılar Derneği Ödülü, Sosyal kategoride Sosyal Baykuş Ödülünü almıştır.
Halen Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmektedir.